Rozpoczynamy spotkanie z Japonią.

Turniej ten został przygotowany z myślą o osobach, które mają poczucie humoru i lubią się bawić. Śmieszne dmuchane kostiumy zapaśników sumo rozbawią do łez nawet najbardziej niewzruszone serca. Najszczuplejsze Panie i najsmuklejsi Panowie będą przez chwilkę mogli poczuć się, jak prawdziwi zapaśnicy sumo. System pucharowy zapewni emocje i pozwoli na szybkie wyłonienie zwycięzcy.

Zobacz regulamin turnieju

Blok prelekcji i prezentacji multimedialnych został przygotowany w tym roku przez młodych ludzi – studentów i sympatyków PJWSTK, którzy zaprezentują swoje pasje i zainteresowania dot. Japonii. Tematy zostały tak dobrane, żeby każdy z gości mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Część prelekcji została poszerzona, by zainteresowani mogli zgłębić wiedzę i podyskutować z prelegentami.

Szczegółowy plan:

11:00-11:30
Tokusatsu - znane choć nie znane - Paweł Wiśniewski – student Wydziału Informatyki PJWSTK w Bytomiu

11:40-12:10
Anime - co to jest? - Paweł Wiśniewski – student Wydziału Informatyki PJWSTK w Bytomiu

12:20-12:50
Wpływ i symbolika przyrody w kulturze Japonii - Piotr Gołębiewski – student Wydziału Kultury Japonii PJWSTK w Warszawie

13:00-13:30
Ikebana - japońska sztuka układania kwiatów - inż. Hanna Milic – magistrantka Wydziału Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego im. H.Kołłątaja w Krakowie

13:40-14:10
Japońskie roboty - historia rozwoju - mgr Janusz Bąbel – absolwent studiów dalekowschodnich w Katedrze Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

14:20-14:50
Japońskie opowieści grozy kaidan oraz japoński bestiariusz - Jacek Stankiewicz – student Wydziału Kultury Japonii PJWSTK w Warszawie

15:00-15:30
Japońskie lalki w historii i kulturze - mgr Katarzyna Michalczyk – absolwentka studiów dalekowschodnich na Ritsumeikan Asia Pacific University w Beppu (Japonia)

ODWOŁANE z przyczyn niezależnych od organizatorów.

15:40-16:10
Tajniki sztuki samurajów - inż. Maciej Franek – absolwent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

16:20-16:50
Sztuka japońskiego oręża; historia, wytwarzanie i użycie - Michał Furmańczyk – specjalista w zakresie broni białej i rzemieślnik, Zakład Kowalski Michał Furmanczyk

Dzięki uprzejmości Restauracji Nihonto z Bytomia uczestnicy DKW 2010 będą mogli zobaczyć, jak przygotowuje się tradycyjną przekąskę Japończyków – sushi. Pierwsze 30 osób, które przyjdzie na pokaz zostanie dodatkowo poczęstowane tą oryginalną potrawą przygotowywaną z ryżu, maty glonowej, warzyw i owoców morza. Dla zwycięzcy turnieju sumo i konkursu wiedzy o Japonii przygotowaliśmy wraz z restauracją Nihonto atrakcyjną nagrodę – kupon na kolację w restauracji Nihonto dla dwóch osób.

http://www.restauracja-nihonto.pl/

Zapraszamy na warsztaty kaligrafii japońskiej prowadzone przez pracownika Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Podczas półtorej godzinnych warsztatów uczestnicy, korzystając z tradycyjnych japońskich przyborów do kaligrafii (grubego pędzla - fude, czarnego tuszu - bokuju, białego papieru - hanshi), pod czujnym okiem instruktora będą uczyli się prawidłowego trzymania i prowadzenia pędzla, prawidłowego maczania pędzla w tuszu czy właściwego pisania poszczególnych elementów znaku.

Uwaga! Obowiązuje limit miejsc – maksymalnie 20 osób. Osoby zostaną wybrane na podstawie kolejności zgłoszeń.

informacje wkrótce

Już rana zapraszamy zainteresowanych na pokazy Stowarzyszenie Silesian Aikikai. Jego członkowie zaprezentują krótki pokaz Aikido Nishio.

Zainteresowanych tą odmianą aikido zapraszamy na stronę stowarzyszenia: www.aikikai.globalhost.pl


W czasie DKW 2010 nie zapominamy także o dzieciach. Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy:
  • pokój duchów – miejsce, gdzie straszą japońskie potwory
  • kącik origami – przy którym można poskładać oryginalne formy pod okiem opiekuna
  • pisanie imion po japońsku – każdy, kto będzie chciał skorzystać z tej niespodzianki po podaniu swojego polskiego imienia, otrzyma mini-kaligrafię pisaną specjalnym tuszem ze swoim imieniem
Liczymy na obecność dzieci i wspólną zabawę!

W tym roku przygotowaliśmy dla gości DKW pokazową ceremonię parzenia herbaty po japońską połączoną z degustacją. Choć tradycyjna ceremonia powinna odbywać się w ogrodzie i specjalnym ogrodowym pawilonie, organizatorzy postarają się zapewnić podobny klimat tak, by ceremonia stała się niezapomnianym przeżyciem. Dodatkowo wykład nt. „drodze herbaty” pozwoli uczestnikom zrozumieć tajniki i filozofię tego szlachetnego rytuału.

Uwaga! Do sali pokazowej może wejść maksymalnie 20 osób. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

DDR to skrót od Dance Dance Revolution - gry wywodzącej się, jak wszystkie szaleństwa komputerowe, z Japonii. Do gry w DDR używamy w zasadzie tylko nóg. Zadaniem gracza jest wciskanie odpowiednich przycisków (strzałki: góra, dół, lewo, prawo) na specjalnej macie. Skąd wiadomo, którą strzałkę wcisnąć? Pojawiają się one na ekranie komputera i suną z dołu ku górze ekranu, gdzie znajdują się ich kontury. Gdy strzałka wjedzie w kontur, należy wcisnąć jej odpowiednik znajdujący się na macie.


Zobacz regulamin konkursu

Zapraszamy do tańczenia!

Oprócz gier i zabaw sprawnościowych proponujemy uczestnikom DKW 2010 konkurs wiedzy o Japonii. Pytania zostały skonstruowane tak, by każdy mógł wykazać się wiedzą na temat Kraju Kwitnącej Wiśni. Na zwycięzców czekają nagrody.

Zobacz regulamin konkursu

Osoby, które zaciekawiły się opowieściami o Japonii zapraszamy na ciąg dalszy, czyli poszerzone prelekcje przeznaczone dla pasjonatów i cierpliwych:) Mamy nadzieję, że prelegenci odpowiedzą na Państwa pytania i zaspokoją głód wiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na finał przygotowaliśmy dla gości DKW 2010 pokazy aikido, karate tradycyjnego i shinkendo. Swoje umiejętności będą prezentować członkowie Budokan Dojo Szkoła Sztuk Walki Seiseikai i Yoshinkan Aikido i Shinkendo oraz uczniowie Bytomskiego Klubu Karate Tradycyjnego IPPON.

Zapraszamy na strony naszych partnerów:
Budokan Dojo Stowarzyszenie Sztuk Walki Seiseikai i Yoshinkan Aikido i Shinkendo - http://www.budokan-dojo.pl/
IPPON Bytomski Klub Karate Tradycyjnego - http://karatebytom.republika.pl/

Podsumowanie festiwalu oraz rozdanie nagród zwycięzcom konkursów. Do zobaczenia za rok!