Dzień Kwitnącej Wiśni 2010 jest kolejną edycją imprezy promującej szeroko pojętą kulturę Japonii. Głównym celem przyświecającym organizatorom jest pokazanie różnorodności Japonii oraz różnić w japońskiej kulturze tradycyjnej i współczesnej. Mając świadomość, iż zagadnienie to jest bardzo bogate, zdecydowaliśmy się wybrać te jego fragmenty, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem młodych ludzi, szczególnie bliskich uczelni.

W trakcie wydarzenia przedstawione zostaną podstawowe elementy życia codziennego dawnej Japonii. Omówione zostaną najważniejsze rytuały życia społecznego oraz procesy rozwojowe. Zależy nam na tym, by przybliżyć kontekst kulturowo-społeczny, w jakim funkcjonuje kultura japońska i uwypuklić przy tym jej odrębność, na którą składają się mitologia, sztuka, historia, kaligrafia, sztuka ikebany, ceremonia parzenia herbaty, kuchnia japońska, a także sztuki walk oraz inne jej fascynujące elementy. Nie zapominamy również o współcześnie tak popularnych manga i anime, które podbijają serca nastolatków i powodują nieznane wcześniej w Polsce poruszenie i zainteresowanie Japonią.

Organizatorzy postanowili zaprosić do współpracy także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz krakowską Akademię Herbaty wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr. Marka Kalmusa, szkoły sztuk walki a także młodych entuzjastów Japonii z całej Polski i wielu innych.

Zamiarem organizatorów tegorocznej edycji było zaproszenie właśnie młodych ludzi nie tylko do przyjścia i biernego uczestnictwa w imprezie, ale również do przygotowania prelekcji nt. ich japońskich zainteresowań. I tak blok prelekcji w czasie Dnia Kwitnącej Wiśni 2010 prowadzony jest w dużej mierze przez studentów i sympatyków Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Mamy nadzieję, iż ta nowa formuła będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem, jak prelekcje w poprzednich latach.